Kompilace Qt5 pro Raspberry Pi

Posted by Petr Hapal on 12 December 2016 | 0 Comments

Tags: , ,

Qt je skvělý a jednoduše použitelný multiplatformní C++ framework. Raspberry Pi je perfektní a široce používaný kousek hardwaru. V tomto příspěvku bych chtěl ukázat, jak spojit tyto dvě technologie - zkompilovat Qt5 pro Raspberry Pi ze zdrojových kódů. V některém z následujících příspěvků také ukážu, jak nastavit QtCreator pro vzdálené ladění na Raspberry Pi.

0 comments | Read the full post

Konfigurace Eclipse pro vývoj na ARM Cortex

Posted by Petr Hapal on 3 December 2016 | 0 Comments

Tags: , , ,

Cílem tohoto příspěvku je ukázat, jak nakonfigurovat Eclipse IDE pro C a C++ vývoj pro mikrokontroléry ARM Cortex pomocí GCC. Zaměřím se na konfiguraci pro platformu STM32F0, protože právě tyto mikrokontroléry od ST jsou široce používány. Předpokládám, že používáte Windows. Konfigurace pro Linux je v principu podobná. Začněme od nuly krok po kroku.

0 comments | Read the full post

Přerušení od časovače pomocí QuickStartu

Posted by Petr Hapal on 30 January 2013 | 0 Comments

Tags: , , , ,

V minulém příspěvku jsem ukazoval, jak rozblikat LED diodu pomocí GPIO a softwarové pauzy. Dnes chci ukázat jak rychle nakonfigurovat kaskádní zapojení časovačů pomocí QuickStartu. Cílem tohoto příspěvku není popsat jak časovače fungují, ale ukázat, jak snadná je jejich kofigurace pomocí QuickStartu. Časovače a interrupt controlér bude probrán v některém z dalších příspěvků.

0 comments | Read the full post

Jak rozblikad LED diodu pomocí QuickStartu

Posted by Petr Hapal on 24 January 2013 | 0 Comments

Tags: , , , ,

Instalaci CodeWarrioru a konfiguraci QuickStartu jsem probíral v minulém příspěvku. Nyní bych chtěl popsat jak jednoduše pracovat s GPIO a rozblikat LED diodu. Používám MC56F8006DEMO kit od Freescale a také tato ukázka bude pomocí něj vytvořena. Pokud používáte jiný kit nebo aplikaci, zvolte prosím správný typ procesoru a používejte korektní GPIO port. Začněme založením nového projektu. Spusťte CodeWarrior, klikněte na File -> New... a v dialogu zvolte DSP56800E Quick Start r2.x Stationary (pokud zde takové stationary nemáte, pak vaše instalace neproběhla správně). Vyplňte název projektu a umístění projektu (viz. obrázek níže).

0 comments | Read the full post

Instalace CodeWarrioru

Posted by Petr Hapal on 19 January 2013 | 2 Comments

Tags: , , ,

Nainstalovat vývojové prostředí není nijak složité, je pouze nutné dodržet několik kroků (odkazy pro stažění jsou na konci tohoto příspěvku). Nejprve je nutné nainstalovat CodeWarrior IDE (zde není nic k nastavování). Dále následuje instalace FreeMASTERU (opět nic k nastavování). Nakonec se instaluje QuickStart. Po dokončení instalace je nutné provést několik poinstalačních úkonů, které jsou popsány v "\Program Files\Freescale\DSP56800E_Quick_Start r2.4\user_manuals\todo_CW.htm" (nebo je můžeté nalézt ve Start menu - Freescale - DSP56800E Quick Start - Read post installation steps). Jedná se integraci konfiguračního interface QuickStartu do CodeWarrioru a nastavení cest.

2 comments | Read the full post

56800/E JTAG adaptér

Posted by Petr Hapal on 18 January 2013 | 0 Comments

Tags: , , ,

V minulém příspěvku jsem popsal nástroje potřebné pro vývoj. Jedním z nich je i JTAG adaptér. Existují dvě levná řešení - CodeWarrior USB TAP a LPT JTAG. Největším pozitivem pro USB TAP je to, že USB porty jsou přítomny všude. Nicméně flashovací časy a svižnost debugování je stejná jako v případě LPT JTAGu. V tomto příspěvku naleznete popis konstrukce LPT JTAG adaptéru. Největší nevýhodou je nutnost přítomnosti hardwarového LPT portu - to je největší problém nových notebooků. Pokud by jste uvažovali nad koupí nebo konstrukcí USB -> LPT převodníku - nedělejte to, protože nefungují (zkoušel jsem levný USB-LPT převodník z ebay a USB-LPT postavený na AVR, oba nefungují). Jedinou možností je pravděpodobně PCI nebo PCMCIA karta.

0 comments | Read the full post

Digitální signálové kontroléry Freescale 56800/E

Posted by Petr Hapal on 17 January 2013 | 0 Comments

Tags: , , ,

Přehled

Firmu Freescale jakožto předního výrobce mikrokontrolerů a signálových procesorů myslím není nutné nikterak představovat - rodina 8 bitových mikrokontrolerů S08 je ve světě velmi populární. Já se zaměřím na něco, co Freescale nazývá tzv. digitální signálové kontroléry (DSC) s jádrem 56800/E, které svoji využitelností leží někde mezi klasickými 8 bitovými mikrokontrolery a výkonnými mikrokontroléry s jádrem ARM. Zajímavé jsou zejména díky svému signálovému jádru, rozumnou cenou a rozsahem vývojových prostředků, které Freescale nabízí zdarma.

0 comments | Read the full post